Flere unge vil læse fødevarevidenskab.

Uddannelse

Studerende vil læse fødevarevidenskab

Fremtiden ser lys ud for dansk fødevareforskning. Antallet af studerende, der vil læse fødevarevidenskab, er steget.

Ansøgerantallet til bachelor i fødevarevidenskab er i alt 154 studerende for 2010. Det svarer til en stigning på 28 procent i forhold til 2009. Heraf er det halvdelen, nemlig 73 studerende, der har valgt uddannelsen som første prioritet. Det oplyser Det Biovidenskabelige Fakultet ved Københavns Universitet.

- På baggrund af det stigende antal ansøgere forventer man ved Institut for Fødevarevidenskab på KU også en stigning i antal optagne studerende i forhold til 2009, hvor 70 studerende blev optaget på fødevareuddannelsen, siger institutleder Lars Nørgaard.

- Vi er her for at sprede vores viden om fødevarer til gavn for forbrugerne og den danske fødevareindustri. Det sker bedst ved at få uddannet nye kandidater, der tør gå nye veje i udviklingen af fremtidens fødevarer. Derfor er vi naturligvis glade for, at motiverede unge søger optagelse på vores fødevareuddannelse, så vi kan nå vores mission, fortæller Lars Nørgaard.

 

 

 

 


Kommentér artikel

NB! Debatten på maskinbladet.dk er fri, men hold venligst en sober tone og undlad personangreb.
Gå efter bolden - ikke efter manden.
Trusler, injurier eller andre lovstridige indlæg fjernes af redaktionen.

Kommentarer

Indsend kommentar

Indtast dit navn.
Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
Hvis du indtaster din e-mail får du besked når der er nye svar.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <h1> <h2> <h3> <p>
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • You may quote other posts using [quote] tags.

Mere information om formateringsmuligheder

Mollom CAPTCHA (Skift til lyd CAPTCHA)
SPAM sikkerheden sikrer at uvedkomne ikke misbruger Maskinbladet.dk til at udsende reklame eller volapyk-tekst.
Skriv bogstaverne du ser i feltet til venstre; hvis du ikke kan læse dem, gem da formularen og et nyt billede vil blive genereret. Der tages ikke højde for store bogstaver.

 

Tilmeld dig Maskinbladets nyhedsbrev

Få nyhederne direkte i din indbakke