Techtron 410 kartoffeloptageren fra Grimme er blot én af de selvkørende kartoffeloptagere på PotatoEurope, der kører på bælter.

Stor interesse for kartoffeloptagere på bælter

Kartoffeldyrkere fra hele verden samles i disse dage til PotatoEurope nær Hannover – og med mere end 180 udstillere er der noget for enhver smag

Det er især de store kartoffeloptagere, der tiltrækker sig opmærksomhed på PotatoEurope, som afvikles på det tyske gods Bocherode nær Hannover 8. og 9. september.

Med timers mellemrum sendes maskinerne på arbejde i marken, så de fremmødte kan se dem i aktion på den gode tyske muld.

- De danske landmænd, vi snakker med, er meget interesserede i maskiner, der kan arbejde med en høj kapacitet. Derfor er der en del fokus på selvkørende maskiner og maskiner, der kører på bælter, fortæller Per Rasmussen fra Grimme-standen på PotatoEurope.

På udstillingen er der også et bredt udsnit af de øvrige maskiner, der bruges i kartoffeldyrkningen.

Blandt andet kan man se en kartoffelvasker og en kartoffellægger med udstyr til placering af flydende gødning.

Læs mere fra PotatoEurope i næste nummer af Maskinbladet, som udkommer 17. september.


Kommentér artikel

NB! Debatten på maskinbladet.dk er fri, men hold venligst en sober tone og undlad personangreb.
Gå efter bolden - ikke efter manden.
Trusler, injurier eller andre lovstridige indlæg fjernes af redaktionen.

Kommentarer

Indsend kommentar

Indtast dit navn.
Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
Hvis du indtaster din e-mail får du besked når der er nye svar.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <h1> <h2> <h3> <p>
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • You may quote other posts using [quote] tags.

Mere information om formateringsmuligheder

Mollom CAPTCHA (Skift til lyd CAPTCHA)
SPAM sikkerheden sikrer at uvedkomne ikke misbruger Maskinbladet.dk til at udsende reklame eller volapyk-tekst.
Skriv bogstaverne du ser i feltet til venstre; hvis du ikke kan læse dem, gem da formularen og et nyt billede vil blive genereret. Der tages ikke højde for store bogstaver.

Tilmeld dig Maskinbladets nyhedsbrev

Få nyhederne direkte i din indbakke