Svinebrug

Skaaning producerer færre slagtesvin

Dyrt foder får Martin og Kent Skaanning til at reducere deres slagtesvineproduktion med 20.000 svin, som de i stedet afsætter som smågrise til Tyskland

Skyhøje priser på foder tvinger nu flere af Danmarks svineproducenter til at skære ned på produktionen, oplyser DR Midt & Vest.

Radioen har talt med Martin og Kent Skaanning, der driver én af Danmarks største svinefarme i Hemmet ved Tarm og normalt producerer 30.000 slagtesvin om året.

Nu drosler de ifølge DR ned til kun 10.000 slagtesvin og fyrer samtidig seks medarbejdere. Det er en trediedel af de ansatte.

Ifølge Martin og Kent Skaanning er foderpriserne så høje, at det giver dem et underskud på 100 kroner at fede en gris op og sende den til slagtning i Danmark.

- På et tidspunkt løber antallet af 100 krone-sedler op, og derfor gælder det om at få stoppet den underskudsforretning hurtigst muligt, siger Kent Skaanning til DR.

Ifølge Kent Skaanning skal noteringen på svin til slagtning helt op på 13- 4 kroner, hvis der skal være økonommi i slagtesvineproduktionen.

Kent Skaanning sadler i stedet om og skærer den normale årsproduktion på 30.000 slagtesvin ned til kun 10.000 svin og eksporterer i stedet de 20.000 som smågrise. Dermed kommer hans eksport ifølge DR op på 50.000 smågrise om året.

Kent Skaanning mener, at flere andre svineproducenter har gjort eller vil gøre det samme.

- Så vi vil nok opleve en noget lavere produktion af slagtesvin i Danmark i 2011, siger han til DR.


Kommentér artikel

NB! Debatten på maskinbladet.dk er fri, men hold venligst en sober tone og undlad personangreb.
Gå efter bolden - ikke efter manden.
Trusler, injurier eller andre lovstridige indlæg fjernes af redaktionen.

Brugernavn: *
Adgangskode: *
Kommentar: *
17. feb 2011 kl. 20:56

 

Til den lille Bonde.

Er de gårde som "kun" har satset på svin ikke alle deltidslandbrug. Efterhånden er egenkapitalen væk, og der tjenes ikke penge.

Jeg regner da også med at sætte produktionen lidt ned så jord-gødning-korn-grise passer sammen. Så må økologerne til at klarer sig selv mht gylle

Anonymous
17. feb 2011 kl. 20:16

 

Hold da helt op mand

- komunikationen er klar og enkel fra Skånning.

Det kunne måske tænkes der var et par stalde der skal være 2013 klar, så undskyld, men hvornår er det så mest fornuftig at lave det.....................???????????????????????

Hold da helt op mand du gættet rigtig - i den periode hvor det ellers vil give underskud.

Mens "Normale" bønder venter med at stoppe til der igen er penge i griserriet.

Mr. X
17. feb 2011 kl. 20:13

Der er ingen tvivl om at fodret er for dyrt i forhold til kg prisen på sl. Men 20.000 slagtesvin producere meget gødning, som evt. skal dækkes ind med meget dyr np gødninger. Bare en tanke..... Men godt skrevet skaaning . held og lykke med salget af 30 kgs 

Snitter-gert.dk
17. feb 2011 kl. 18:21

er ligeved at tro det bedre kunne gå bare at fodre søerne i en 3 -4 måneder og ikke insimenere dem istedet for at lave smågrise til 250 kr stk i puljeordning

 

JJ
17. feb 2011 kl. 17:26

har de regnet på hvad det koster ikke at bruge dyre enhederne i fremtiden, hvor hurtig bliver de reduceret til ingenting? en gemmensnit vægtet med 10000 i stedet for 30000 gør noget ved dem

AL
17. feb 2011 kl. 12:58

Hvorfor har I alle så travlt med hakke på ham?

Hvis man ser på regnskaberne er det jo sandheden at ikke bare Skaaning-familien, men også de fleste andre svineproducenter, der har mere end svært ved at tjene penge. Han siger jo egentlig bare det som mange andre går og tænker.

snerydderen
17. feb 2011 kl. 07:59

DEN LILLE BONDE er vist kommet for tidligt op!!!!!

den lille bonde
17. feb 2011 kl. 05:45

det lyder ikke godt! som en grisebonde på grindsted engang sagde, sitat nu har det været godt at have grise i ti år men de sidsre tre har taget pynten, da var der en som skrev ,kan så mange fede år tage modet så har den gode mand nok glemt at ligge til side fra gode år til mindre gode år.

har også set her på siden en som sagde for få dage siden at bare de ikke går under otte kroner killoet så går det,

så lige det at man henter en god lønd uden for erhvervet og så ikke kan tåle at man ikke tjener helt så meget på sin deltidsgård  er det så ikke lidt plat at så hyler man op om at nu kan ikke engang den stordrift som man engang påkaldte sig at være nødvevdig for ellers kunne man ikke få enderne til at hænge sammen

så er det med danskheden hvorfor  samme øjeblik som man ikke får guld og grønne skove så felder man det hele og ud af landet med resten for det vil man ikke risikerer at miste selvom man er blevet det givet af os dansker.

det at skåning måske har fyret seks mand betyder ikke noget for godtnok ved jeg ikke om det er dansk eller polsk arbejder men helder til den tanker at det nok er polakker så har de ikke gjordt andet  end aT koste skattekassen for betale skat det er minimalt for det har de jo os dansker til.

Anonymous
16. feb 2011 kl. 22:26

Man må da sige,at de 20000 svin, er blevet godt passet, hvis det er de 6 mand som er blevet fyret ,der har passet dem.

emil
16. feb 2011 kl. 21:14

 det er godt folk har en mening bare lidt plat men ikke giver sig til kende

mvh emil

Tilmeld dig Maskinbladets nyhedsbrev

Få nyhederne direkte i din indbakke