Ny japansk robot kan plukke jordbær på ni sekunder pr. bær.

Teknologi

Robot plukker jordbær 60 procent hurtigere

En japansk jordbærplukkende robot skal reducere plukketiden med 60 procent.

En japansk forskningsorganisation for landbrug og fødevarer har udviklet en robot, der plukker et jordbær på ni sekunder. Det skriver Ingeniøren.

Robotten vandt en af priserne ved "Robot of the year"-ceremonien, som det japanske industriministerium står bag.

Udviklerne bag robotten håber på, at robotten vil kunne reducere antallet af arbejdstimer, der bruges på jordbærhøst, med 60 procent.

Foran på robotten sidder to kameraer, der fotograferer jordbærret i 3D. Robotten analyserer så, hvor stor en del af jordbærret, der er rødt. Sætter man grænsen ved for eksempel 80 procent, så vil den kun plukke jordbær, der er så modne, at 80 procent af deres overflade er rød.

Det er forskere fra den japanske Landbrugs- og Fødevareforskningsorganisation (NARO), der står bag den nye robot.

Organisationen tester robotten ude hos landmændene:

- Meget landbrug afhænger stadig af menneskelig arbejdskraft, så det er en udfordring at introducere robotter. Vores forskning er færdig i år, og vi forventer at producere en praktisk brugbar version derefter, siger Shigehiko Hayashi fra Institut for landbrugsmaskiner under NARO til Diginfo.tv.


Kommentér artikel

NB! Debatten på maskinbladet.dk er fri, men hold venligst en sober tone og undlad personangreb.
Gå efter bolden - ikke efter manden.
Trusler, injurier eller andre lovstridige indlæg fjernes af redaktionen.

Kommentarer

Brugernavn: *
Adgangskode: *
Kommentar: *

Tilmeld dig Maskinbladets nyhedsbrev

Få nyhederne direkte i din indbakke