Restprodukter fra bioethanol-produktion kan blive en ny form for kvægfoder. Det har en klar fordel - det er billigt.

Rest fra bioethanol-produktion kan blive billigt kvægfoder

Malkekøer kan spise biprodukterne fra produktion af bioethanol, og det sparer på foderet.

mbk  27.09.12 | 10:40

Biprodukter fra produktion af bioethanol skal i fremtiden udgøre en større del af køers foder. Ved at bruge resterne bliver foderet nemlig billigt nok til, at køerne kan få mere foder og producere mere mælk. Det skriver ing.dk.

Det er forhåbningen, som lektor Jakob Sehested, Institut for Husdyrvidenskab, Aarhus Universitet har til det projektet, han arbejder med.

Produktionen af biobrændsel giver en del restprodukter - for eksempel mask, som typisk er fiber- og proteinholdigt og derfor egner det sig storartet til foder til køer.

Lav pris i forhold til korn

Vommen er nemlig en naturlig forgæringstank, som sætter koen i stand til at kunne udnytte den meget fiberholdige kost og omdanne den til mælk. 

- Da produktionen af bioethanol ser ud til at tiltage, går vi ud fra, at prisen på biprodukterne, som allerede er lav, vil forblive lav eller falde i forhold til korn, siger Jakob Sehested til Ingeniøren.

Biprodukterne fra bioethanolproduktion er dog ikke ensartede nok, som de er i dag, så første fase af projektet går ud på at danne overblik over, hvilke nogle biprodukter der indeholder den rigtige næring for koen og derefter afprøve foderet til køerne.

Relaterede artikler

Tags

Kommentarer

Debatten på maskinbladet.dk er fri, men hold venligst en sober tone og undlad personangreb. Gå efter bolden - ikke efter manden.
Trusler, injurier eller andre lovstridige indlæg fjernes af redaktionen.