Pas på ved tidlig gyllekørsel
Landmænd bærer selv ansvaret for, at gyllen ikke løber ud i vandløb ved kraftig regn eller frossen jord
Det er generelt tilladt at udbringe gylle fra 1. februar, men landmændene skal dog være yderst forsigtige og tage grundigt bestik af vejrforholdene, inden de kører ud. Husk at jorden stadig kan være frossen, advarer Videncentret for Landbrug.
De bærer selv ansvaret for, at udbringningen sker uden risiko for at gyllen løber ud i vandløb i forbindelse med kraftig regn eller tøbrud, eller at gyllen ”frysetørrer” på en frossen mark. Sidstnævnte betyder, at ammoniakken i gyllen fordamper til skade for miljøet i stedet for at komme i jorden og gøre nytte.
Det fortæller Torkild Søndergaard Birkmose, specialkonsulent i Videncentret for Landbrug, Planteproduktion.
- Det er kommunerne, der tilser at reglerne om gylle holdes. Overtræder landmanden reglerne, og det er altså nok, at der er risiko for at der sker skade, så får han en bøde og risikerer også at blive trukket i landbrugsstøtte, siger Torkild Søndergaard Birkmose.









Jeg syntes det er op ad bakke, vi holder møder og demonstrere mod grøn vækst. Men det bliver ødelagt af de fjolser, vi læser om i avisen hver dag. Så byg da en gylletank mere, det er ikke dyrere end hvis grøn vækst kommer.