Websitet anvender cookies og lokal lagring bl.a. for at huske dine indstillinger og til statistik.
Ved at bruge sitet accepterer du dette.   Læs mere

OK

Nye landmænd fra Bygholm

Af esu - 6. feb. 2018 KL. 11:15

  • ww280317_1
  • ww280317_2

56 dimittender har gennemført landbrugsuddannelsen på Bygholm Landbrugsskole og kan nu kalde sig faglærte landmænd.

På Bygholm Landbrugsskole har 56 unge netop færdiggjort deres uddannelse til faglærte landmænd og er nu klar til at træde ind i landbrugserhvervet. Flertallet har valgt at arbejde inden landbrugssektoren med det samme, mens cirka 25 procent fortsætter på uddannelsen til Produktionsleder, og endelig er der nogle, rejser udenlands for at prøve kræfter med landbrug under fremmede himmelstrøg.

Legatmodtagere:

Carl Johan Jacobsen, Horsens Sparekasse

Jens Givskov Petersen, HA Friis legat

Anna Compton, Sydbanks rejselegat

Frederik Emil Vandal Hansen, Elevforeningens legat

Simon Løkke Asmussen, HA Friis legat

Dimittender:

Simon Løkke Asmussen, Brædstrup

Andreas Bilde, Grenaa

Emil Grøn Bjerre, Brørup

Anders Bisgaard Boisen, Vamdrup

Mathis Jean-Marc Bønløkke, Trustrup

Jacob Nørgaard Christensen, Hjørring

Jonas Bech Clausen, Fredericia

Anna Rose Compton, Horsens

Mathias Højrup Elbæk, Bække

Jonas Puggaard Ellegaard, Bramming

Kenneth Puggaard Ellegaard, Bramming

Tobias Mølgård Eskesen, Give

Jonas Damborg Fiehn, Grenaa

Mikkel Bidstrup Folkmann, Rønne

Christian Brandt Frandsen, Brædstrup

Morten Bjerring Egebjerg Frantsen, Solbjerg

Henrik Gaarden, Østbirk

Frederik Emil Vandal Hansen, Aakirkeby

Frederik Hansen, Horsens

Jacob Bagge Hansen, Vejle

Jesper Mols Hansen, Jelling

Philip Alexander Hoff Hansen, Lynge

Jesper Hedegaard, Silkeborg

Rasmus Mortensen Hejslet, Øster Vrå

Nicolai Gaarde Henneberg, Vejle

Carl Johan Lawaetz Jacobsen, Assens

Jesper Jegstrup, Ringkøbing

Kasper Jensen, Brædstrup

Marius Jensen, Ejby

Niklas Jensen, Hadsten

Patrick Jensen, Aakirkeby

Simon Lang Jensen, Give

Mikkel Winberg Jørgensen, Horsens

Mikkel Tellefsen Karlsfort, Horsens

Emil Østergaard Keller, Hedensted

Andreas Krogsgaard, Vamdrup

Elisabeth Markmann Lysholk Larsen

Jakob Højgaard Lund, Give

Marcus Godskesen Lund , Rødding

Mads Brandt Lægdsgaard Madsen, Assens

Rebekka Nørtoft Mikkelsen, Børkop

Søren Munch, Aakirkeby

Klaus Nielsen, Juelsminde

Morten Lars Høj Nørgaard Nielsen

Mathias Brink Nissen, Fredericia

Jacob Bang Olsen, Gelsted

Anders Valther Pallesen, Varde

Jens Givskov Petersen, Skjern

Elko Eise Jakob Pijl, Brande

Ole Porse, Allingåbro

Maj-Britt Dyhrberg Rasmussen, Stenstrup

Claus Vinfeldt Stadsbjerg, Holstebro

Katrine Ross Stenkjær, Give

Dennis Vinding Sørensen, Brande

Frederik Knudsen Thede, Thisted

Kresten Sundby Aamand, Egtved

Få nyhederne først!Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og vær på forkant med dagens landbrug.

 

Læs maskinbladet på

Læs maskinbladet på desktop

Desktop

Læs maskinbladet på tablet og smartphone

Tablet & smartphone

Læs maskinbladet på nyhedsbrev

Nyhedsbrev

Læs maskinbladet på print og iPaper

Print og iPaper

reklame