Naturplaner til 1,8 milliarder kroner
Både stat, kommuner, landmænd og skovejere skal hjælpe til med naturplejen. Regeringen har budgetteret indsatsen til 1,8 milliarder kroner
(opdateret 7.12.11 kl.14.44)
Miljøminister Ida Auken (SF) har i dag offentliggjort naturplanerne til en pris på 1,8 milliarder kroner. Planenerne skal stoppe tilbagegangen i den vigtigste danske natur. Det oplyser Miljøministeriet.
Miljøministerens naturplaner er et skridt i den rigtige retning, lyder vurderingen fra Landbrug & Fødevarer. Men skal planerne lykkes til fulde, skal landmændene inddrages i den videre proces.
- Det er afgørende for os landmænd, at vi får betaling for de ydelser, vi leverer. Miljøministeren må sikre attraktive ordninger til afgræsning, ligesom en engangserstatning i forbindelse med lavbundsarealer er det eneste, der rykker noget, siger Niels Jørgen Pedersen, formand i Landbrug & Fødevarer.
Formanden understreger, at man skal finder de helt rette virkemidler til hvert enkelt område. Det skal ske ved en grundig drøftelse mellem kommune, myndigheder og landmand. Og selve administrationen skal være enkel, gennemskuelig for landmanden og let at eksekvere.
- Enkelte landmænd, der ikke har ressourcer, tid eller lyst til at være naturforvalter, skal have mulighed for en gang for alle at blive købt ud af kommunen. Enten kan kommune eller stat overtage jorden ved udbetaling af en engangserstatning, som kan bruges til køb af erstatningsjord. Eller også kan der tinglyses en begrænsning af råderetten på jorden, hvilket udløser erstatning til landmanden, siger Niels Jørgen Pedersen.
Nervøse kommuner
Kommunerne frygter dog, at årtiers indsats for naturpleje og friluftsliv tabes på gulvet, fordi pengene skal tages fra den nuværende naturindsats.
-I kommunerne er vi begejstrede for, at naturplanerne nu endelig kommer. Men hvis finansieringen af dem ikke ændres, vil årtiers indsats for friluftsliv og naturpleje stoppe, og det vil være et selvmål af dimensioner. Det siger Martin Damm, formand for KL´s Teknik- og Miljøudvalg til dr.dk.
Ornitologerne støtter kommunerne i deres betænkeligheder ved naturplanerne, idet den store plan for Danmarks vigtigste naturområder nu skal løftes af økonomisk trængte kommuner.
- Man kan roligt være nervøs for, om de magter den opgave, mener Egon Østergaard, der er formand for Dansk Ornitologisk Forening (DOF).
-Desværre er målsætningerne for arter og naturtyper i flere tilfælde ikke særlig konkrete, og planerne risikerer at tabe flyvehøjde eller ligefrem mavelande, hvis ikke kommunerne prioriterer opgaven tilstrækkelig højt, advarer Egon Østergaard ifølge dr.dk.
DN: Historisk løft
Fra Danmarks Naturfredningsforening lyder vurderingen, at en betydelig del af Danmarks fineste natur nu har mulighed for et historisk løft, fordi den nu omfattes af konkrete planer og mål.
- Det er et kæmpe skridt i den rigtige retning, og når planerne er omsat til handling, vil det betyde bedre natur, siger Ella Maria Bisschop-Larsen, præsident i Danmarks Naturfredningsforening til dr.dk.
Se planerne for Natura 2000:
http://www.naturstyrelsen.dk/Naturbeskyttelse/Natura2000/Natura_2000_planer/Se_Planerne/









Tja har fulgt med i den udvidelse af motorvejen over Fyn. Der er ihvertfald ikke taget nogen hensyn til naturen da den blev anlagt. Åer og grøfter bliver rørlagt, levende hegn og skel bliver revet op og doset ud for at gøre vejene store, brede og ved afkørsler og til kørsler bliver der også taget godt fat. Ove kan også vælge at køre en tur mellem Vejle og Herning hvor der bygges vej for tiden. Alternativt indvaldsvejene til Kbh enten sydfra eller nordfra. Omkring Roskilde ligeså. I min optik så er det enorme arealer som bliver fjernet.
I det lidt mindre perspektiv så blev der bygget et nyt tankstationsanlæg i Slagelse efter at broen blev bygget. Marken anlægget blev anlagt på indeholde et meget fint frøhul nede ved den gamle jernbane mellem Slagelse og Næstved. Dette frøhul er nu fyldt op og der er nu holdeplads til lastbiler. Hvordan vil du lige give landbruget skylden for dette?
På Amager skydes der fugle, eller der reguleres duer fordi det generer flytrafikken. Mens landbruget har utrolig svært ved at få lov til regulering for at beskytte markafgrøderne så skal charterturisterne have alle muligheder for at komme i luften og brænde noget ikke afgiftbelagt brændstof af.
De containerskibe som hver uge kommer til Europa med forbrugsvarer fra Asien, de sejler også på ikke afgiftbelagt olie som også forurener utrolig meget. Er det strengt nødvendigt at fylde butikker som kop og kande, jysk, ikea, ilva, bilka, silvan osv op med billigt dingeldangel "bling bling" bare for at tilfredsstille pussenusse genet hos den kvindelige halvdel af befolkningen.