Pelsdyr

Minkavler føler sig som skydeskive

Det nu tidligere bestyrelsesmedlem af Dansk Pelsdyravlerforening Erik Ugilt Hansen fortæller om den "personlige hetz", der har fået ham til at trække sig fra bestyrelsen.

Efter i to år at være blevet jagtet af de danske medier, forklarer Erik Ugilt Hansen nu, hvad der har fået ham til at træde ud af bestyrelsen for Dansk Pelsdyravlerforening.

- Min familie og jeg orker ikke mere. Nu må det være nok. Nogle få journalister har en dagsorden mod pelsdyrerhvervet, og jeg har som formand og tidligere formand været i front som skydeskive, selv om jeg flere gange er blevet helt frikendt ved uanmeldte offentlige dyrevelfærdstilsyn. Jeg kan mærke, at jeg stadig bliver jagtet af disse medier, og derfor har min familie nu bedt mig om at kaste håndklædet i ringen, siger Erik Ugilt Hansen.

Formanden for Dansk Pelsdyravlerforening, Tage Pedersen, beklager Erik Ugilt Hansens beslutning.

- Jeg er meget ked af Eriks beslutning, som jeg dog godt forstår, når man ser på det, som Erik har været udsat for. Erik Ugilt Hansen har gjort et kæmpe stykke arbejde for pelsdyrerhvervets udvikling  - og for Danmark, for den sags skyld. Erik har været en iværksætter, der har skabt store værdier for landet, siger Tage Pedersen og fortsætter:

- Det er ærgerligt, at han nu fældes af kræfter, der tænker mere på at nedbryde end at opbygge. Men Erik har også været en kontroversiel person, som bestemt ikke har været bange for at tage kampen op mod myndigheder og andre, blandt andet i miljøspørgsmål og det samlede landbrugs rammevilkår. Derfor har han nok også været et yndet offer i medierne.


Kommentér artikel

NB! Debatten på maskinbladet.dk er fri, men hold venligst en sober tone og undlad personangreb.
Gå efter bolden - ikke efter manden.
Trusler, injurier eller andre lovstridige indlæg fjernes af redaktionen.

Brugernavn: *
Adgangskode: *
Kommentar: *
Holger
12. jul 2011 kl. 18:08

J kan ikke blive klogere, han er jo uddannet skolelærer...

Erik Deltid
12. jul 2011 kl. 15:04

J bare lige for at du også kan blive klogere.

Politiet stikker som udgangspunkt en sigtelse ud, når som i disse betændte tider dukker en mere eller mindre seriøs anmeldelse op.

Det giver nemlig politiet og deres muligt tilkaldte faglærte nogle muligheder for undersøgelser, som er væsentlig nemmere, når en sigtelse er sendt af sted. Omvendt får den sigtede også herved nogle rettigheder - eksempelvis, at han ikke har pligt til at udtale sig. Samtidigt sikrer politiet sig mod senere erstatningskrav mv.

Så sigtet kan alle blive til alle tider, men at blive dømt af domstolene er en helt anden sag. Da skal der nemlig ses på både beviser og forsæt til lovbrud.

Men så har vi da heldigvis både pressen og visse odiøse foreninger - ingen nævnt, ingen glemt - som hjertens gerne dømmer "anderledestænkende" med det samme og uden nogen form for forbehold. Så har de jo fået sendt deres EGET budskab, og den jævne befolkning har fået lidt underholdning og har allerede glemt episoden inden 14 dage, således at en eventuel frifindelse er ganske uinteressant.

Det er sølle, men sådan er det desværre............

Carsten
12. jul 2011 kl. 14:29

 Der var en artikel i et norsk dagblad, hvor en minkavler kun havde en type mink(kan ikke huske om det var race eller farve). Aktivisterne havde anbragt nogle døde mink hos ham af en anden race eller farve. Derfor var det nemt for ham at dokumentere at de døde mink på filmen ikke var hans, selvom det var i hans bure.

Derudover så syntes jeg stadig det er mystisk at aktivisterne kan finde rigtig mange syge og døde dyr i løbet af en nat, når kontrollørerne efterfølgende ikke kan finde noget i løbet af en hel dag. Og det er jo ikke ligefrem fordi at kontrollørerne er på landmandens lønliste.

O
12. jul 2011 kl. 13:42

Det lyder noget usansynligt Carsten - skulle aktivisterne have en farm hvor de mishandler dyrene for så at tage dem med og putte dem ind i et bur hos en minkavler?

Carsten
12. jul 2011 kl. 10:05

 Nu vil jeg ikke forsvare nogen, men lidt forklaring kan man vel godt komme med. Det er et kendt fænomen at dyreværnsaktivister har "beviser" med når de besøger farme. Det bliver så placeret strategiske steder og efterfølgende filmet.

Feks. et eksempel i Norge hvor minkavleren kunne bevise anbringelsen fordi han slet ikke havde pågældende race i sin besætning helt frem til natten hvor filmen blev taget.

Det er også tankevækkende at en håndfuld aktivister kan filme så mange syge dyr på en farm med pandelamper om natten, når et tilsvarende antal kontrollanter ikke kan finde noget om dagen.

Aktivisterne har et erklæret mål om at fjerne al animalsk produktion i Danmark uanset hvilken metode de bliver nødt til at bruge.

En tanke kunne være at hvis aktivisterne har plantet beviser på pågældende gård og der efterfølgende kommer en politianmeldelse, ja så er sagen klar.

 

J
12. jul 2011 kl. 09:29

Så politiet tager også fejl?

Den mangeårige formand for Dansk Pelsdyravlerforening, Erik Ugilt Hansen fra Hobro, er sigtet for uforsvarlig behandling af mink. Det bekræfter Nordjyllands Politi over for TV-Avisen.

Sigtelsen kommer efter, at politiet den 25. februar mødte op på Erik Ugilt Hansens minkfarm ved Hobro. Det var dagen efter, at TV-Avisen viste billeder af angiveligt vanrøgtede mink på farmen - billeder, som var taget af aktivister fra "dyrerettigheds"-bevægelsen Anima under et indbrud på farmen i september 2010.

Politiet kunne dog ved selvsyn konstatere, at der var problemer, og en dyrlæge fra Fødevarestyrelsen blev tilkaldt. Ifølge DR fandt hun dyr med afbidte, blødende haler og betændte sår.

alj
12. jul 2011 kl. 08:48

Hvem er det der holder janteloven i live i Danmark? Journalisterne. I erkendelsen af at de ikke selv har evnerne til at nå ret langt op ad rangstigen, forsøger de at pille dem ned der gør. Mærkeligt land....

Thomas Olsen
12. jul 2011 kl. 00:25

Erik Ugilt Hansen er et perfekt mål for pressen og div. grønne organisationer, idet han både er minkavler, godsejer og værst af alt, en driftig forretningsmand.

Det går virkelig ikke, her i vort socialdemokratiske samfund. Her er man pr. automatik under mistanke hvis man driver en fornuftig forretning...

Anders
11. jul 2011 kl. 23:52

j. er afgjort en bybo, der ikke har en kæft forstand på dyr.

jeg har selv 7500 dyr, og jeg ved at jeg havde 4 syge dyr. aflivede en idag da den havde fået et bid i ryggen, så derfor har jeg nu kun 3.

jeg går og tjekker mine dyr 2 gange om dagen, + engang hvor jeg kører rundt. selvfølgelig vil jeg ikke udelukke at jeg har overset en idag, men sansynligheden er ikke stor. hvis der er syge dyr er de kommet efter at jeg var rundt sidste gang.

det samme gør de på Eriks farm.

spørgsmålet til j må så være, er det Erik der er dyrplager, eller de folk som han har ansat til at gå rundt og kigge på dyrene. Jeg er sikker på at Erik er overbevist om at hans dyr er iorden, ellers tjener han jo ikke penge....og jo det er godt at gøre et liv op i penge når man tænker dyrevelfærd ved mink, for et skadet dyr giver ikke penge, men koster. så tænker man altid penge, så er man også på forkant med dyrevelfærden.

syntes egentligt at j skulle komme og se mine dyr, specielt de rum som jeg lige har lavet, med 10 dyr i hver.

 

Lasse
11. jul 2011 kl. 15:04

Tak Erik

Du siger tingene præcist som de fleste mener det.

Hilsen en minkavler.....

PS. Der kan jo altid findes mink med nogle sår. Præcis som mennesker og alle andre steder i vores produktion. Men det er klart at der skal være så få som overhovedet muligt og vi jo jo ingen indtjening på ødelagte skind PGA sår.....

 

 

Tilmeld dig Maskinbladets nyhedsbrev

Få nyhederne direkte i din indbakke