Landbrug & Fødevarer udvider direktionen
Direktionen i L&F udvides fra de nuværende tre til fem personer. De nye direktører er Flemming Nør-Pedersen, der får ansvaret for den politiske interessevaretagelse, og Anne Lawaetz Arhnung, der får ansvaret for medlemsforhold og organisation.
Samtidig fortages der en række forenklinger af organisationsstrukturen.
- Vi skal have endnu mere fokus på vores politiske interessevaretagelse. Det er vores berettigelse som medlemsorganisation for de danske landmænd og fødevarevirksomheder. Den nye organisation vil styrke vores politiske arbejde, gøre ledelsen endnu mere synlig og sikre kortere interne kommandoveje, siger administrerende direktør i Landbrug & Fødevarer, Søren Gade.
Den nye organisation øger samtidig integrationen mellem Landbrug & Fødevarer og Videncentret for Landbrug, hvilket betyder, at en række funktioner slås sammen - det gælder blandt andet HR og kommunikation.
- Landbrug & Fødevarers politiske strategi er uændret. Men vi skal sikre en bedre sammenhæng mellem strategien og kommunikationen til både vores medlemmer og offentligheden. Den opgave står vi godt rustet til med den nye direktion og organisation, siger Søren Gade.
Udover adm. direktør Søren Gade og de to nye direktører, består direktionen i L&F af direktør Susie Stærk Ekstrand, der har ansvaret for området forretning og marked, og direktør Jan Mousing, der har ansvaret for området viden.
Mest læste nyheder
Ugens billede: Glimt af datidens landbrug
1 dag siden
PowerFocus: Luft i græsset
i går kl 12:00
Rødt og grønt i Hjørring
i går kl 12:20
PowerGear: Fremtidens Deutz-Fahr
3 dage siden
1.100 søer bor "sikkert"
1 dag siden
Flere nyheder
Fik hjælp til at finde næste generation
2 dage siden
Gældssanering - i forbindelse med konkurs
2 dage siden
Dansk mode åbner kraftcenter med fokus mod Kina
3 dage siden
Årets første kartoffelhøst
3 dage siden
Ny bestyrelsesformand i Agro Business Park A/S
3 dage siden
Aktuelle job
Produktkonsulent til store landbrug
Anonym
Landbrug / Agro - tekniker
Lantmännen Danpo
Ridelærer
KALLEHAVEGÅRD RIDEKLUB RANDERS
Gartner
ISS Facility Services A/S
Dækmontør/Teknisk servicemedhjælper
PETER KLARSKOV LARSEN
Kilde: Ofir.dkSeneste artikler
PowerFocus: Luft i græsset
i går kl 12:00
0
Bjærgning af kvalitetsensilage kræver ikke blot god planlægning, men også en sikker vejrudsigt eller en vender som Claas Volto 1320 T, der forkorter tiden til forvejring.
Årets første dyrskuer er lige om hjørnet
i går kl 12:50
0
Dyrskuerne er et af landbrugets vigtigste udstillingsvinduer til det øvrige samfund. I år styrker Maskinbladet fokus på dyrskuerne ved at brede omtalerne over to udgaver af avisen.
Rødt og grønt i Hjørring
i går kl 12:20
0
Der står Lely og Deutz-Fahr på det meste hos Traktorcentret Defa i Hjørring. Kunderne, der kommer fra et stort område, er begyndt at deles om de store landbrugsredskaber.
Udvalgte artikler
Flere får hjælp til at finde nye hænder
2 dage siden
0
Flere får hjælp til at finde nye hænder Det sker ofte, at landmænd ønsker assistance til jobopslag og udvælgelse. Profil-analyserne venter stadig på gennembrud.
Maden skal være et visitkort for Norden til Melodi Grand prix
2 dage siden
0
Når Det Europæiske Melodi Grand Prix løber af stablen på lørdag, vil maden spille en vigtig rolle som visitkort for Norden, Ny Nordisk Mad og de fantastiske råvarer, som de nordiske lande producerer.
Energirådgivning er blevet populært
2 dage siden
0
Der kan være mange penge at hente på bundlinjen for landmænd, hvis de foretager de rette energiinvesteringer, ligesom der findes en række tilskudsordninger, som de kan søge.








Byggeteknik.dk - Format til mere
Maskinteknik.dk - Format til mere
Grønteknik.dk - Format til mere
Fritidsmarkedet.dk - Format til mere
Jordbruksaktuellt - Format til mere
Entreprenadaktuellt - Format til mere
Bedre Gardsdrift - Format til mere

Cookie- og privatlivspolitik


Kommentarer
Debatten på maskinbladet.dk er fri, men hold venligst en sober tone og undlad personangreb. Gå efter bolden - ikke efter manden.
Trusler, injurier eller andre lovstridige indlæg fjernes af redaktionen.