Konference om GMO

Tirsdag den 12. april 2011 afholdes konference om GMO, og hvad det betyder for forbrugerne og fødevareproducenterne i fremtiden.

LandboUngdom afholder i samarbejde med Aarhus Universitet, Jordbrugets Uddannelsescenter Aarhus og Erhvervsakademi Aarhus tirsdag den 12. april en konference om GMO. Konferencen er arrangeret, da LandboUngdom ønsker at komme med fakta omkring emnet, og håber på en god debat blandt deltagerne om hvordan vi forholder os til GMO i fremtiden. Det skriver LandboUngdom i en pressemeddelelse.

Blandt de deltagende forventes en bred målgruppe med agrarøkonomer, som er kommende landmænd, universitetsstuderende og andre med interesse for GMO.

- På den måde kan vi få en god debat om fordele og ulemper ved GMO, fortæller Jane Lindedam, næstformand i LandboUngdom.

Konferencen holdes på Jordbrugets UddannelsesCenter Aarhus, Vejlby. Der lægges ud med kaffe klokken 09.00, og der er forventet afslutning klokken 16.00


Kommentér artikel

NB! Debatten på maskinbladet.dk er fri, men hold venligst en sober tone og undlad personangreb.
Gå efter bolden - ikke efter manden.
Trusler, injurier eller andre lovstridige indlæg fjernes af redaktionen.

Kommentarer

Brugernavn: *
Adgangskode: *
Kommentar: *

Tilmeld dig Maskinbladets nyhedsbrev

Få nyhederne direkte i din indbakke