Journalist kom på uanmeldt besøg

En svineproducent har haft en episode med en freelance-journalist, som var kommet på uanmeldt besøg, hvor journalisten på egen hånd gik rundt på bedriften og kiggede ind ad vinduerne.

Vær forberedt på uanmeldt besøg, advarer Videncenter for Svineproduktion efter at have haft en sag med en journalist, der uanmeldt gik rundt på en svinebedrift.

- Det er en uheldig oplevelse. Sundhedsstatus i de fleste danske svinestalde er meget høj, derfor er der særlige sundhedsmæssige regler ved besøg for ikke at udsætte grisene for unødig smitte, skriver videncentret og fortsætter:

- Samtidig er det en ubehagelig oplevelse for landmanden at opdage, at der er fremmede på bedriften.

Videncenter for Svineproduktion slår fast, at der ikke er tale om, at svineproducenterne ikke ønsker at vise produktionen frem.

- Alle er velkomne til at besøge de danske svinebedrifter, men kontakt ejeren først og aftal en tid, så smitte undgås, og besøget bliver en spændende og berigende oplevelse helt tæt på både dyr og landmand. Det er også muligt at kontakte Videncenter for Svineproduktion for at få kontakt til en nærliggende svinebedrift, skriver videncentret.


Kommentarer

NB! Debatten på maskinbladet.dk er fri, men hold venligst en sober tone og undlad personangreb.
Gå efter bolden - ikke efter manden.
Trusler, injurier eller andre lovstridige indlæg fjernes af redaktionen.

Søren
28. jul 2010 kl. 19:23
Anonym bruger

Det kunne være sjovt at få navnet på denne journalist???

 

På et eller andet tidspunkt, vil den brance (reportere, selvbestaltede magthavere) gribe i egen barm, og jagte eget yngel.

Er en brance hvor jagten på sensation (og desværre ikke længere oplysning) foranlediger historier med mindst ligeså meget om end ikke mere, sensation, bæredygtig?...berettiget?..tilladt.?

 

Indsend kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <h1> <h2> <h3> <p>
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • You may quote other posts using [quote] tags.

Mere information om formateringsmuligheder

Mollom CAPTCHA (Afspil CAPTCHA som lyd)
Skriv bogstaverne du ser i feltet overnover; hvis du ikke kan læse dem, gem da formularen og et nyt billede vil blive genereret. Der tages ikke højde for store bogstaver.

Tilmeld dig Maskinbladets nyhedsbrev

Få nyhederne direkte i din indbakke

Kommende arrangementer