Ingen rutinebehandling med antibiotika
Selv om der er flere sygdommen i besætningerne hos de to brødre Erling og Lennart Christiansen, der bor ved Falkenberg i Sverige, sker der ingen rutinebehandling af grisene med antibiotika efter bestemte tidsintervaller.
Hyologisk beskriver i sit nye nummer, der udkommer på fredag, hvordan brødrene producerer i alt 28.000 slagtesvin på syv ejendomme. Familien Christiansson har nemlig haft succes med at overtage slagtesvineproduktioner og få det bedste ud af dem.
Der sker så vidt muligt heller ingen flokbehandling af grisene på sektionsniveau.
- Behandlingen med antibiotika sker på individniveau med sprøjte, fortæller Erik Lindahl, der er fagdyrlæge for blandt andet denne besætning.
Det gælder for alle de besætninger, som Erik Lindahl er veterinærrådgiver i. Han undgår helst antibiotika – og ikke kun af hensyn til myndighedernes skrappe krav, men også af hensyn til egen samvittighed.
Desuden peger han på, at det er muligt at forebygge sundhedsproblemer og undgå rutinebehandling ved optimering af management og en bedre produktionsplanlægning.
- Vi lægger desuden en vaccinestrategi, som kan forebygge sundhedsproblemerne, så vi gerne skulle slippe for at behandle med antibiotika, siger Erik Lindahl, der i øvrigt er den eneste privat praktiserende svinefagdyrlæge i Sverige. Øvrige fagdyrlæger er ansatte i Svenska Djurhälsovården.









Tankevækkende, at det kan have nyhedsværdi i et dansk landbrugsmedie, at man rent faktisk kan producere grise uden rutinemæssig behandling med antibiotika. Håber nogen finder inspiration i det gode eksempel.