Gyllebank skal gavne miljøet
20 års godt samarbejde mellem landbrug, biogasselskab og Lemvig Kommune om udnyttelse af de lokale husdyrs gylle til vedvarende energi bliver nu også til et fleksibelt og smidigt miljø-samarbejde.
- Det handler om den del af gyllen, som vi ikke sender tilbage til husdyrbrugere efter afgasning på biogasanlægget. Det kalder vi aftale-gylle, fordi vi sælger restproduktet til planteavlere, der har brug for næringsstofferne som alternativ til kunstgødning. Det har hidtil krævet et stort papirarbejde, fordi myndighederne i hvert tilfælde skulle stille konkrete miljøkrav og vide præcist, hvilke arealer aftale-gyllen blev spredt ud på, siger Lars A. Kristensen, der er direktør på Lemvig Biogas.
I en ny, generel ordning, som Lemvig Kommune har taget initiativ til, bliver papirarbejdet minimeret betragteligt til glæde for både miljø, landmænd og myndigheder.
- Ideen er, at Lemvig Biogas beder alle aftagere af aftale-gyllen om at være mere miljøvenlige end de efter reglerne behøver at være. Samtidigt skal biogasselskabet separere aftale-gyllen, så det kun er den tynde del, der udspredes på de overvejende miljøfølsomme marker på Lemvigegnen. Den tykke fiberdel eksporteres til mere robuste jorde længere væk, siger Claus Borg, leder af Lemvig Kommunes Natur og Miljø-afdeling.
Overholder Lemvig Biogas og planteavlerne de nye bestemmelser, behøver kommunen ikke at blive indblandet i de konkrete aftaler. Samtidigt er vejen banet for større husdyrbrug, der i princippet kan undvære at eje jord til at udsprede gødningen.
- Når det bliver lettere for biogasselskabet at være gylle-bank, bliver det også lettere for landbruget at udvikle sig. Vi har allerede en halv snes store husdyrbrug, der er afhængige af, at andre landbrug kan aftage en del af gyllen. Med en mere fleksibel afsætning af overskuds-gyllen gennem Lemvig Biogas bliver det muligt at udvide besætningerne, uden at de samtidigt skal sikre sig mere jord eller gylleaftaler med andre landmænd, siger chefkonsulent Jens Hejselbæk fra Lemvigegnens Landboforening.
Kort om aftalen:
- Al aftale-gylle separeres – den tykke del med højt fosfor-indhold eksporteres til mere robuste arealer uden for Lemvigegnen.
- Aftagere af den tynde del underskriver standardkontrakt med Lemvig Biogas, der indebærer, at de i alle tilfælde opfylder skrappe krav til godkendelse af udspredningsarealer. Max. 1,4 DE per hektar og et udnyttelseskrav på 87,5 procent - både reelt og i gødningsregnskab.
- Overholdes det, stiller Lemvig Kommune ikke krav om arealgodkendelse.
Relaterede artikler
Mest læste nyheder
Tunge traktorer ødelægger landbrugsjorden
i går kl 11:12
Randzoneinspektion med kaffe og kage
i går kl 08:47
Stenede grise på naturcenter
i går kl 09:15
Stor dag for Danish Crown
8 timer siden
Fendt er vanedannende på Lolland
1 dag siden
Flere nyheder
Agri nord inviterer til E-kontrol møde
1 dag siden
Maskiner klar til dyrskuer
1 dag siden
Ny McHale-importør
2 dage siden
Sædskifteforsøg skal forbedre dansk økologi
2 dage siden
DC Beef betaler mere for kødet
2 dage siden
Aktuelle job
Værkfører/assistent til servicecenter for landbrugsmaskiner
Johs. Mertz A/S
Reservedelsekspedient landbrugsreservedele, Ringsted
Johs. Mertz A/S
Maskinmester /ingeniør til biogas og gas til transport
HMN Naturgas Vest
Landbrug / Agro - tekniker
Lantmännen Danpo
Ingeniør/Maskinmester til garantihåndtering
MAN Diesel & Turbo Guarantee and Logistics (LEO2)
Kilde: Ofir.dkSeneste artikler
Tog smadrer gyllevogn
2 timer siden
0
En traktor med en gyllevogn kørte i eftermiddags ud foran et tog på Lemvigbanen, hvilket medførte stor skade på de to køretøjer.
En alvorlig togulykke indtraf i eftermiddags, hvor et tog på Lemvigbanen ramte en gyllevogn i en ubevogtet jernbaneoverskæring. Ifølge tvmidtvest skete der...
Stor dag for Danish Crown
8 timer siden
0
Det nye kreaturslagteri i Holsted begynder at tage form, og i dag blev byggeriet fejret med et stort rejsegilde.
Kød bremser for frihandelaftale
11 timer siden
0
Det er ikke helt gratis for europæiske landmand at åbne op for frihandel til Canada.
Udvalgte artikler
Agrocura-møder er i råvarernes tegn
1 dag siden
0
Agrocura retter spotlyset skarpt ind på scenen for råvaremarkederne i juni måneds infomøder.
Stor sag fra Köckerling
1 dag siden
0
Köckerling Master er et multitalent, der kan bruges til flere opgaver i marken.
Mælkeprisen 15 øre op
1 dag siden
0
Arla hæver noteringen for juni med 15 øre til 283 øre med virkning fra den 27 maj.
Vil skabe vækst og arbejdspladser i fødevaresektoren
1 dag siden
0
Arla Foods, Region Midtjylland, Landbrug & Fødevarer, Aarhus Universitet, og Aarhus Kommune går sammen om et formelt klyngesamarbejde på fødevareområdet. Det nye klyngesamarbejde skal skabe vækst og arbejdspladser samt brande Danmark som fødevareproducent i verdensklasse.
De...








Byggeteknik.dk - Format til mere
Maskinteknik.dk - Format til mere
Grønteknik.dk - Format til mere
Fritidsmarkedet.dk - Format til mere
Jordbruksaktuellt - Format til mere
Entreprenadaktuellt - Format til mere
Bedre Gardsdrift - Format til mere

Cookie- og privatlivspolitik


Kommentarer
Debatten på maskinbladet.dk er fri, men hold venligst en sober tone og undlad personangreb. Gå efter bolden - ikke efter manden.
Trusler, injurier eller andre lovstridige indlæg fjernes af redaktionen.