Godsejers kontanter i modvind

Jysk godsejers tilbud om kontanter til utilfredse naboer fik dem ikke til at trække vindmølleklage tilbage

Godsejer Janus Skak Olufsen fra Quistrup Gods ved Struer tilbød i august cirka 600.000 kroner til utilfredse naboer for at få dem til at trække en klage til Naturklagenævnet tilbage. Det fortæller dr.dk.

Naboerne er utilfredse med godsejerens planer om at opstille tre kæmpevindmøller tæt på deres hjem. Et par af naboerne oplyser til dr.dk, at de fik tilbudt 15.000 kroner for at strege deres underskrifter ud.

- På så lavt et niveau synes jeg ikke, man kan arbejde i dennesag, siger Filip Jensen om sin reaktion på pengetilbudet.

Hverken han eller de øvrige naboer tænkt sig at tage imod tilbuddet fra godsejeren.

På god fod med naboerne

Godsejer Janus Skak Olufsen siger til Jyllandsposten, at tilbuddet har været et forsøg på at komme på god fod med naboerne. Ifølge professor i offentlig ret, Claus Hagen Jensen, er der ikke noget ulovligt ved tilbuddet.


Kommentér artikel

NB! Debatten på maskinbladet.dk er fri, men hold venligst en sober tone og undlad personangreb.
Gå efter bolden - ikke efter manden.
Trusler, injurier eller andre lovstridige indlæg fjernes af redaktionen.

bo hollænder
12. sep 2010 kl. 15:51

 han kunne jo sætte dem, i hans egen have

Anonymous
9. sep 2010 kl. 08:21

som skibsreder Henriksen en gang sagde der skal smørres ellers går det skit.

Anonymous
8. sep 2010 kl. 18:53

Det er vel kun naturligt at prøve at begrænse sagsomkostningerne. Kan man ved at tilbyde en engangskompensation til at dække gener eller nedsat ejendomsværdi er det måske også en måde at få det løst i god tid inden begge parter skal trækkes igennem hele systemet.

Hele klagesystemet er jo åbenbart sårbar forstået hvad gør at folk klager og hvad gør at andre ikke gør. Har man "betalt" goodwill i tide i lokalområdet går ens planer lettere igennem end for ham der aldrig viser i lokalomårdet eller bidrager positivt til lokalområdet som sponsor af de lokal idrætshelte. Har det nogen betydning. Det er vist ikke undersøgt.

Kan naboer ligefrem score en gevinst ved at have ekspansive virksomheder i baghaven. Tilbyde naboen ens ejendom til overpris for så kan du jo udvide. Naboen er måske villigt til at betale ½million mere end ejendommen er værd for det kan det kost i udgifter til sagsbehandling. Så kan man jo som sidegevinst komme hurtigt igang.

Indsend kommentar

Indtast dit navn.
Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
Hvis du indtaster din e-mail får du besked når der er nye svar.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <h1> <h2> <h3> <p>
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • You may quote other posts using [quote] tags.

Mere information om formateringsmuligheder

Mollom CAPTCHA (Skift til lyd CAPTCHA)
SPAM sikkerheden sikrer at uvedkomne ikke misbruger Maskinbladet.dk til at udsende reklame eller volapyk-tekst.
Skriv bogstaverne du ser i feltet til venstre; hvis du ikke kan læse dem, gem da formularen og et nyt billede vil blive genereret. Der tages ikke højde for store bogstaver.

Tilmeld dig Maskinbladets nyhedsbrev

Få nyhederne direkte i din indbakke