Gjerskov beklager EU's landbrugsstøtte
Selv om fødevareminister Mette Gjerskov (S) glæder sig over, at hun i sit halve år som EU-formand har fået fasttømret et par vigtige principper for den fremtidige landbrugsstøtte, er det ikke lykkedes at rokke ved selve støttens eksistens. Det skriver Ritzau.
- Landbrugsstøtten er kommet for at blive. Men vi gør, hvad vi kan for at reducere den, siger Mette Gjerskov, efter at hun mandag har afsluttet sit sidste møde for bordenden.
Ministrene fra de 27 EU-lande har under dansk formandskab taget hul på debatten om en reform af landbrugsstøtten, der udgør omkring 40 procent af det samlede EU-budget.
I øjeblikket svarer det til cirka 440 milliarder kroner, hvoraf de 320 milliarder er direkte støtte til landmændene. Danmark får 7,3 milliarder kroner.
- Vi får ikke mindre bureaukrati
Reformen sigter mod at omfordele pengene både mellem medlemslandene og internt i landene, blandt andet ved at indføre nye bindinger for, hvor stor en del af pengene der skal bruges til yngre landmænd og klimavenligt landbrug.
Men de store kampe om fordelingen er slet ikke taget endnu. Reformen skal først udmøntes i slutningen af 2013, så der er stadig over et år at forhandle i.
Derfor er det lige nu svært at sige, hvordan den endelige fordeling bliver. Gjerskov beklager, at det næppe lykkes at gøre systemet mindre bureaukratisk. Men hun tror, hun har sikret et par vigtige principper.
Hun mener, at der nu er opnået enighed om, at pengene i hvert fald skal bruges mere målrettet for at sikre "vækst, job og ordentlig natur".
Relaterede artikler
Mest læste nyheder
Grund til fest hos de grøn-gule
19.06.13 | 08:45
Landbrugsmaskiner skal vises frem på ny dansk messe
19.06.13 | 08:26
Formanden for Natur- og Landbrugskommissionen advarer
18.06.13 | 15:53
DLG rejser en milliard kroner med obligationer
19.06.13 | 09:20
Skal økologi tvinges frem?
18.06.13 | 08:26
Flere nyheder
Michael Husfeldt stopper som branchedirektør hos Dansk Maskinhandlerforening
17.06.13 | 13:28
Kæresten får ret til formue efter kun to års papirløst samliv
17.06.13 | 13:21
Opfordring til kommuner: Køb lokalt
17.06.13 | 13:11
Bedste so- og slagtesvinsbesætning fundet
17.06.13 | 12:04
Flere landmænd smittes
17.06.13 | 11:28
Aktuelle job
Agronom
Bionaturgas Danmark
Landbrug / Agro - tekniker
Lantmännen Danpo
Produktkonsulent til store landbrug
Anonym
Maskinfører / Landbrugssmed
Gamle Mursten Sjælland
Landmand
LANGKÆRGÅRD MULTISITE ApS
Kilde: Ofir.dkSeneste artikler
Landbrugsmaskiner skal vises frem på ny dansk messe
19.06.13 | 08:26
0
Landbrug & Fødevarer og Danske Landbrugsmaskinfabrikanter arbejder på et helt nyt koncept for en anderledes landbrugsmesse.
Grund til fest hos de grøn-gule
19.06.13 | 08:45
0
Midtjysk Maskincenter har solgt 50 nye John Deere traktorer på lidt over et år.
DLG rejser en milliard kroner med obligationer
19.06.13 | 09:20
0
DLG har kastet sig ud i at udstede virksomhedsobligationer og har haft held med at rejse en milliard danske kroner.
Siden efterret 2012 har flere danske selskaber valgt at udstede danske virksomhedsobligationer med efterflgende notering p NASDAQ OMX First North Bond Market. Nu vlger...
Udvalgte artikler
Juelsminde-landmand får legat
17.06.13 | 12:38
0
Østjydsk Familielandbrug har indstillet gårdejer Knud Bjerre Nielsen og familie fra Julsminde til legat fra Pedersens fond af 2002.
Flyvende ko på havnen
17.06.13 | 14:54
0
Det skabte en masse summen da en flyvende ko viste sig i mandags på Svendborg Havn,det var dog til en scene til den nye Far til Fire-film.
24.000 til dyrskue i Horsens
17.06.13 | 13:36
0
Dyrskuet i Horsens blev en stor succes med masser af aktivitet på pladsen og stor opbakning fra både udstillere og publikum, der strømmede til pladsen både fredag og lørdag.
Zetor indvier nyt besøgscenter
17.06.13 | 14:18
0
Den 13. juni var der inviteret til fest i Brno, hvor den tjekkiske traktorproducent Zetor har deres hovedsæde. Anledningen var indvielsen af et nybygget og topmoderne besøgscenter, der fremover byder gæster, forhandlere, kunder og turister velkommen.








Byggeteknik.dk - Format til mere
Maskinteknik.dk - Format til mere
Grønteknik.dk - Format til mere
Fritidsmarkedet.dk - Format til mere
Jordbruksaktuellt - Format til mere
Entreprenadaktuellt - Format til mere
Bedre Gardsdrift - Format til mere

Cookie- og privatlivspolitik


Kommentarer
Debatten på maskinbladet.dk er fri, men hold venligst en sober tone og undlad personangreb. Gå efter bolden - ikke efter manden.
Trusler, injurier eller andre lovstridige indlæg fjernes af redaktionen.