Det manglede bare, at Friluftsrådet vil gøre noget for at få folk til at opføre sig ordentligt i randzonerne, mener L&F.
Friluftsråd vil opdrage randzone-gæster
Friluftsrådet melder sig nu parat til at hjælpe de lodsejere, der er nervøse for, at befolkningens adgang til randzonerne vil give problemer.
Rådet er overbevist om, at adgangen langt de fleste steder ikke vil give problemer, fordi mange randzoner er utilgængelige og ligger, hvor der færdes meget få mennesker.Det skriver altinget.dk.
- Men vi anerkender, at der kan opstå nogle problemer ved de bynære randzoner med nem adgang, og derfor vil Friluftsrådet påtage sig et ansvar for at mindske problemerne, siger Jan Eriksen til altinget.dk.
Konkret planlægger Friluftsrådet for det første at iværksætte en adfærdskampagne og for det andet at hjælpe lodsejere, der oplever meget færdsel på bræmmerne, med at opstille skilte og brochurer.
Jan Eriksen peger på, at kampagnen blandt andet skal få gæsterne til at tage deres affald med hjem, holde hunde i snor og tage hensyn til privatliv og afgrøder.
Kold skulder fra L&F
I Landbrug & Fødevarer er viceformand Henrik Frandsen langt fra imponeret.
- Jeg er overbevist om, at det er Friluftsrådet, som har inspireret fødevareministeren til at lave adgang, så det er deres projekt, og så manglede det da bare, at de også vil informere folk om, at de skal opføre sig ordentligt, siger han til altinget.dk og fortsætter:
- Men det er ikke noget, som stiller mine medlemmer tilfredse. De er meget utilfredse med, at der skal være offentlig adgang til randzonerne.
Relaterede artikler
Mest læste nyheder
Vil du syne landbrugets sprøjter?
8 timer siden
Tog smadrer gyllevogn
i dag kl 00:13
Fendt 500 har Danmarkspremiere på de større danske dyrskuer
10 timer siden
De bæredygtige klager over politianmeldelse
9 timer siden
Dæktrykket kontrolleres fra kabinen
11 timer siden
Flere nyheder
Lærere i Danmark bliver undervist i økologi
1 dag siden
Embedsmænd får frit spil til at fejlfortolke EU-regler
1 dag siden
Stenede grise på naturcenter
1 dag siden
Fondsmidler til udvikling af sjælden lade
1 dag siden
Danskere til VM i pløjning
2 dage siden
Aktuelle job
Værkfører/assistent til servicecenter for landbrugsmaskiner
Johs. Mertz A/S
Reservedelsekspedient landbrugsreservedele, Ringsted
Johs. Mertz A/S
Maskinmester /ingeniør til biogas og gas til transport
HMN Naturgas Vest
Landbrug / Agro - tekniker
Lantmännen Danpo
Ingeniør/Maskinmester til garantihåndtering
MAN Diesel & Turbo Guarantee and Logistics (LEO2)
Kilde: Ofir.dkSeneste artikler
Vil du syne landbrugets sprøjter?
8 timer siden
0
Maskinservice-virksomheder kan nu søge om at få lov til at foretage sprøjtesyn for Miljøstyrelsen.
De bæredygtige klager over politianmeldelse
9 timer siden
0
Direktør i Bæredygtigt Landbrug klager til NaturErhvervsstyrelsen, efter at styrelsen har politianmeldt foreningens formand for at have brudt randzoneloven.
Fendt 500 har Danmarkspremiere på de større danske dyrskuer
10 timer siden
0
De to første Fendt 500 er allerede leveret til deres respektive ejere. På landets større dyrskuer vises Fendt 500 for første gang til det brede publikum.
Udvalgte artikler
Tunge traktorer ødelægger landbrugsjorden
1 dag siden
0
En ny ph.d.-afhandling viser, at jordens vand- og luftledningsevne lider skader efter kørsel med tunge landbrugsmaskiner.
Randzoneinspektion med kaffe og kage
1 dag siden
1
Landmand Asger Møller Madsen havde den 22. maj besøg af en kontrollant fra NaturErhvervstyrelsen og to landbetjente, som skulle kigge på randzoner.
Køer sover godt i deres eget møg
1 dag siden
0
At køer sover i deres eget møg, er til gavn for både dyrevelfærd og miljø. Køernes eget møg kan omformes til gyllefiber, der giver et blødt sengeunderlag.








Byggeteknik.dk - Format til mere
Maskinteknik.dk - Format til mere
Grønteknik.dk - Format til mere
Fritidsmarkedet.dk - Format til mere
Jordbruksaktuellt - Format til mere
Entreprenadaktuellt - Format til mere
Bedre Gardsdrift - Format til mere

Cookie- og privatlivspolitik


Kommentarer
Debatten på maskinbladet.dk er fri, men hold venligst en sober tone og undlad personangreb. Gå efter bolden - ikke efter manden.
Trusler, injurier eller andre lovstridige indlæg fjernes af redaktionen.