Er det helt ude i hampen at dyrke hamp? Slet ikke, mener en række forskere. Planten har andre egenskaber end det uheldige ry, den ellers står for.

Forskere: Dyrk hamp

Forskere er ved at undersøge hampplantens alternative muligheder. Den kan være nyttig som dyrefoder og gavne miljøet.

Claus Worup  29.10.12 | 13:47

Glem alt om hashtåger, misbrug og afhængighed. Hampplanten, der har lagt ryg til pot, hash og marihuana har også andre egenskaber, og det er oven i købet lovligt at dyrke adskillige former for hamp på danske marker.

Det er Videnskab.dk, som nu slår et slag for hampen.

- Vi er ved at undersøge en række anvendelsesmuligheder for hampplanter, og det ser rigtig lovende ud, siger Irini Angelidaki, professor ved DTU Miljø på Danmarks Tekniske Universitet til Videnskab.dk. Hun er en af forskerne bag det nye Bioraffinaderi Øresund, et samarbejde mellem danske og svenske universiteter og erhvervslivet. Meningen med projektet er at fremstille kemikalier, plast og farvestoffer på en bæredygtig måde uden brug af fossile råstoffer. Forskerne anvender afgrøder som hamp, jordskokker og cikorie i raffinaderiet og undersøger dyrkningsbetingelser og anvendelsesmuligheder.

Bioraffinaderiet åbnede i Skåne i sommer, og forskerne er i fuld gang med at dyrke hamp.

- Vi har fundet ud af, at den øverste del af hampplantens blade har et højt proteinindhold. Det betyder, at de vil have stor værdi som dyrefoder, siger Eva Johansson, som er medlem af styregruppen i Bioraffinaderi Øresund og professor ved Sveriges Lantbruksuniversitet. Hun understreger, at de hampplanter, som forskerne dyrker, har et meget lavt indhold af de virksomme stoffer fra hash, så de kan altså ikke bruges til at lave rusmidler.

- Til gengæld kan Hamp være et miljørigtigt alternativ til kemikalier og andre produkter. Udover stænglerne har hampplanter nogle frø, som sidder i toppen af planten. I nogle typer af hamp har frøene et meget højt indhold af olie, siger professoren til Videnskab.dk.

Stort potentiale

Ifølge Videnskab.dk bliver olien fra hampfrøene i nogle lande brugt til fremstilling af madolie, shampoo, cremer og kosttilskud.

På Aarhus Universitet er seniorforsker ved Institut for Agroøkologi, Uffe Jørgensen enig i, at hampplanter kan have et stort potentiale på de danske marker, men nok først om en del år.

Han mener, at det kan være en fordel for landmænd at dyrke hampplanter, fordi jorden har brug for sædskifte – altså at skifte mellem forskellige afgrøder. Hvis en landmand f.eks. dyrker raps eller roer på den samme mark flere år i træk, vil der nemlig opstå mere sygdom blandt planterne.

- Hvis man kunne få mere hamp ind som en almindelig afgrøde i dansk landbrug, ville man få nogle fordele for det samlede sædskifte. Hamp er en sund afgrøde, og den har ikke de samme sygdomme som mange andre landbrugsafgrøder. Den er også rigtig god til at konkurrere med ukrudt, så den har behov for færre sprøjtegifte, siger Uffe Jørgensen.

I Danmark har det været lovligt at dyrke hamp til industriel brug siden 1998, men der er kun enkelte landmænd, som gør det.

Relaterede artikler

Kommentarer

Debatten på maskinbladet.dk er fri, men hold venligst en sober tone og undlad personangreb. Gå efter bolden - ikke efter manden.
Trusler, injurier eller andre lovstridige indlæg fjernes af redaktionen.