Flere slags kønssorteret sæd
Dansk Limousine Forening kunne i sommer tilbyde sæd fra den første kønssorterede limousinetyr, Vesterhaab David P. Nu er der kønssorteret sæd fra endnu en limousinetyr på markedet.
Den nye kønssorterede limousinetyr hedder Grønbjerg Dalton og har et produktionsindeks på 129 og en sikkerhed på 38 samt et slagteindeks på 128 med en sikkerhed på 50 procent.
- Anvender man X-Vik handyrsæd af Limousinetyre i kombination med Y-Vik hundyrsæd af malkeracetyre øger man både produktionen af kvalitetskød og produktionen af mælk, skriver Dansk Limousine Forening i en pressemeddelelse.
- Vesterhaab David P er i øjeblikket ude som ny ungtyr og kan derfor, samtidig med at tyren tilbydes som X-Vik-hansæd, også bestilles som konventionel sæd.
Grønbjerg Dalton er tillagt hos Keld Jensen, Nørre Nebel og tyren har været turen gennem individprøven på Ålestrup Avlsstation, inden Dansk Limousine Forening udtog tyren til sædtapning.
Begge tyre er tilbydes som X-Vik hansæd af kvægavlsforeningen VikingGenetics.









Kommentarer
Indsend kommentar