Direktøren for Fendt, Peter J. Paffen, og Agcos topchef, Martin Richenhagen, præsenterede den nye Fendt-finsnitter.

Fendt præsenterer finsnitter

Rygterne er løbet, og indtil i går havde Fendt holdt den skjult for offentligheden, men nu er den her, og i dag vil cirka 50.000 besøgende på Fendt Field Day i Sydtyskland kunne beundre den nye Fendt finsnitter

Martin Richenhagen, topchef for Agco Corporation, har ved flere lejligheder fortalt, at virksomheden ville konstruere en finsnitter, og at den måske skulle produceres i Randers. Nu er den første prototype af snitteren klar, men i mellemtiden er fabrikken i Randers lukket, og derfor skal den nye Fendt Katana 65 snitter produceres på det nye Agco-produktionsanlæg, som er placeret i byen Hohenmölsen i det sydlige Tyskland.

Katana er navnet på det skarpe japanske samurai sværd, og 65 henviser til, at effekten på maskinens Mercedes V8 motor er på 650 hestekræfter. Motoren ligger på langs i snitteren, og på sigt er det planen at udvikle modeller med større og måske også mindre motorer.

- Vi valgte en motor fra Mercedes, da vi endnu ikke råder over en egenproduceret motor med tilstrækkelig effekt. Men finske Sisu er i gang, siger Martin Richenhagen med et smil og med vanlig sans for at sætte kulør på de pressemøder, som han deltager i.

Motoren har en volumen på 16 liter og anvender SCR-teknologien med tilsætning af AdBlue i en katalysator for at overholde de nyeste emissionskrav.

Affjedret bagaksel

Fendt oplyser, at Katana 65 indeholder en række nye løsninger, som ikke tidligere er set på finsnitter. Blandt andet har maskinen en affjedret bagaksel, der i konstruktion ligner forakslen på den store Massey Ferguson 8600-serie. Ifølge Fendt sætter det nye standarder for stabilitet og komfort. Tophastigheden på maskinen er 40 km/t i de lande, som tillader det.

Snittecylinderen har en diameter på 720 millimeter, og afgrøden føres ind ad seks fødevalser.

- Snittecylinderen er den største på markedet, og de seks valser sikrer en eksakt snitning af alle afgrødetyper, forklarer Dr. Heribert Reiter, der har været med i udviklingen af den nye maskine.

Fendt har valgt Kemper som leverandør af majsborde, og ved introduktionen blev Katana 65 demonstreret med et ti-rækket bord. 

Færdigtestes i 2011

Til sæson 2011 produceres der et begrænset antal Katana 65, der alle kommer til at køre i Tyskland. Fra sæson 2012 frigives snitteren til de øvrige markeder, men om der også kommer Fendt-snittere på de danske marker, har importøren endnu ikke besluttet.

- Vi har endnu ikke vurderet markedssituationen i Danmark, og før vi kaster os ud i at markedsføre Katana 65, skal der etableres et servicesystem, som kan servicere maskinerne syv dage om ugen og 24 timer i døgnet. Derfor forventer jeg ikke, at samtlige Fendt-forhandlere i Danmark sælger finsnittere om to år, siger produktchef Peter Midtiby, Agco Danmark.

 


Kommentér artikel

NB! Debatten på maskinbladet.dk er fri, men hold venligst en sober tone og undlad personangreb.
Gå efter bolden - ikke efter manden.
Trusler, injurier eller andre lovstridige indlæg fjernes af redaktionen.

Kommentarer

Indsend kommentar

Indtast dit navn.
Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
Hvis du indtaster din e-mail får du besked når der er nye svar.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <h1> <h2> <h3> <p>
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • You may quote other posts using [quote] tags.

Mere information om formateringsmuligheder

Mollom CAPTCHA (Skift til lyd CAPTCHA)
SPAM sikkerheden sikrer at uvedkomne ikke misbruger Maskinbladet.dk til at udsende reklame eller volapyk-tekst.
Skriv bogstaverne du ser i feltet til venstre; hvis du ikke kan læse dem, gem da formularen og et nyt billede vil blive genereret. Der tages ikke højde for store bogstaver.

Tilmeld dig Maskinbladets nyhedsbrev

Få nyhederne direkte i din indbakke