Danskerne er sløve i landbrugsdebatten

EU-Kommissionen har holdt offentlig høring, hvor alle har haft mulighed for at bidrage med deres holdninger - men meget få danskere har blandet sig i debatten.

Interessen for at sætte sit præg på fremtidens landbrugspolitik i Europa har været overraskende stor, melder EU-Kommissionen.

Knap 5500 borgere, 80 tænketanke og 93 organisationer har givet deres bidrag til debatten i den offentlige høring, som EU-Kommissionen holdt åben mellem april og slutningen af juni. 

Men kun 21 danske indlæg er det blevet til. Til sammenligning har over 1400 tyskere, 1000 polakker og knap 800 franskmænd følt behov for at sige noget. Selv et lilleputland som Letland har med 463 indlæg vist langt mere interesse end danskerne.

Danmark ikke med i debatten

Det overrasker ikke Jacob Bagge Hansen, der er leder af Landbrug & Fødevarers Bruxelles-kontor. Men alligevel er han skuffet.

- Jeg synes, det er trist, fordi det vidner om, at Danmark ikke er med i debatten, siger han.

- I Danmark hænger debatten altid sammen med, om man skal beholde eller afskaffe landbrugsstøtten. Det er et tegn på, at vi er dårlige til at diskutere, hvad politikken rent faktisk skal indeholde, siger han og understreger, at der er blevet sendt meget klare signaler fra Europa-Parlamentet om, at støtten er kommet for at blive.

- Derfor er det på tide, at man også herhjemme begynder at tale om, hvordan man så vil have den til at se ud.

Kun få kommentarer fra landmænd

Miroslaw Drygas fra Det Polske Videnskabsakademis landbrugsinstitut har samlet og analyseret på de mange indlæg.
 
Han understreger, at det er svært at trække en rød tråd gennem de mange svar, der strækker sig fra langstrakte analyser af muligheden for at revolutionere landbrugspolitikken til helt korte udmeldinger om, hvad den enkelte borger er utilfreds med.
 
- Ofte bliver det set i lyset af folks egen hverdagssituation, siger han og understreger, at inputtene langt fra begrænser sig til folk med tilknytning til faget.
 
- Et betydeligt mindretal var selv landmænd, mellem 20 og 40 procent alt efter land, siger han og påpeger, at dobbelt så mange mænd som kvinder har givet deres mening til kende.
 
Den brede vifte af svar bliver også tydelig, når man kigger gennem de danske svar. Her går debatten fra ønsker om at stoppe madspild og kritik af EU's overskudslagre over krav om mere gennemsigtighed i politikken til kritik af vandmiljøplaner og indviklede EU-regler.

 


Kommentér artikel

NB! Debatten på maskinbladet.dk er fri, men hold venligst en sober tone og undlad personangreb.
Gå efter bolden - ikke efter manden.
Trusler, injurier eller andre lovstridige indlæg fjernes af redaktionen.

Birgit Skovsgård
8. sep 2010 kl. 14:31

Nu skal jeg lige forstå dig rigtig . Hvem præcist er det du mener som har begge hænder fremme for at få hjælp ?

     Hilsen Birgit Skovsgård.

Birgit Skovsgård
8. sep 2010 kl. 14:28

Jeg kunne godt tænke mig at starte en konstruktiv debat om lokal produktion af fødevarer. Når jeg tænker tilbage på klimatopmødet i København var politikkernes tanker ambitiøse og fulde af gode visioner.Vi skal mindske CO2 ved at forbruge flere lokale fødevarer ,så transporten mindskes og vi skal mindske vores forbrug af animalske fødevarer fordi denne produktion desværre bidrager meget til CO2 udledningen.

Vi starter i foråret en mindre produktion af grøntsager og æg op med salg fra vores egen gårdbutik.Vi vil,som fødevareproducenter ,gerne vil bidrage positivt til at der ikke sker yderligere CO2 udledning. Det undrer mig rigtig meget , nu efter et halvt års produktion , at de lokale kunder ikke støtter op og købe vores varer. Nogle gør men slet ikke nok til at vores produktion kan være blot en del af vores indtægtsgrundlag.

Hvad er der ved at man politiskt gerne vil -At man i diskutioner gerne vil- men når så den almindelige dansker skal til at gøre noget reelt såsom at støtte lokale initiativer, være aktiv i ' udkants danmark ' så gider man alligevel ikke og har helt glemt alle de fine ord.

Det er SÅ nemt at sidde og være politisk korrekt og fortælle vidt og bredt hvad andre BURDE gøre men gøre det selv er straks sværere. 

                                            Venlig hilsen Birgit Skovsgård. 

Anonymous
25. jul 2010 kl. 08:36

Danskerne er sløve generelt, i hvert fald størstedelen af dem.

minibonden
24. jul 2010 kl. 08:34

man vil gerne nyde ikke yde

det er en almindlig holdning man kører lavprofil med begge hænder fremme for at få hjælp og den modtager man gerne

Indsend kommentar

Indtast dit navn.
Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
Hvis du indtaster din e-mail får du besked når der er nye svar.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <h1> <h2> <h3> <p>
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • You may quote other posts using [quote] tags.

Mere information om formateringsmuligheder

Mollom CAPTCHA (Skift til lyd CAPTCHA)
SPAM sikkerheden sikrer at uvedkomne ikke misbruger Maskinbladet.dk til at udsende reklame eller volapyk-tekst.
Skriv bogstaverne du ser i feltet til venstre; hvis du ikke kan læse dem, gem da formularen og et nyt billede vil blive genereret. Der tages ikke højde for store bogstaver.

 

Tilmeld dig Maskinbladets nyhedsbrev

Få nyhederne direkte i din indbakke