Danskerne betaler meget højere renter, end de gør i euro-landene.

Danskerne betaler alt for høje renter

I andre europæiske lande er der hårdere konkurrence om kunderne og dermed lavere rente.

 

Det koster danskerne 11,4 milliarder kroner om året, at bankerne herhjemme kræver højere renter for udlån og giver lavere renter på indlån end bankerne i eurolandene. Det skriver Politiken.

En analyse fra DI viser, at sammenlignet med eurolandene tager bankerne i Danmark en procent mere i rente for at låne penge ud og giver en procent lavere renter for de penge, kunderne sætter i banken.

Analysen slår fast, at fik de danske bankkunder samme renter, som man får i eurolandene, ville det svare til en årlig ekstra indtægt på 11,4 milliarder kroner - eller at hver husstand fik 4.500 kroner ekstra mellem hænderne.

 

Bankernes brancheforening, Finansrådet, forsvarer renterne med, at de har haft større udgifter til bankpakker og tab på udlån end udenlandske banker.

- Men det er blot en undskyldning for at lade kunderne betale for bankernes elendige udlånspolitik, siger professor i finansiering på CBS - Handelshøjskolen i København - Finn Østrup til Politiken.

 

Socialdemokraternes Carsten Hansen kalder renterne for beskæftigelsesfjendske og kræver, at regeringen griber ind.

 


Kommentér artikel

NB! Debatten på maskinbladet.dk er fri, men hold venligst en sober tone og undlad personangreb.
Gå efter bolden - ikke efter manden.
Trusler, injurier eller andre lovstridige indlæg fjernes af redaktionen.

24. jul 2010 kl. 14:38

 

Det kan sgu godt være bønderne er dumme, lønmodtagerne har brugt for mange penge. Men finansverden har efter min mening samme moral som somaliske luderkarle 

Indsend kommentar

Indtast dit navn.
Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
Hvis du indtaster din e-mail får du besked når der er nye svar.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <h1> <h2> <h3> <p>
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • You may quote other posts using [quote] tags.

Mere information om formateringsmuligheder

Mollom CAPTCHA (Skift til lyd CAPTCHA)
SPAM sikkerheden sikrer at uvedkomne ikke misbruger Maskinbladet.dk til at udsende reklame eller volapyk-tekst.
Skriv bogstaverne du ser i feltet til venstre; hvis du ikke kan læse dem, gem da formularen og et nyt billede vil blive genereret. Der tages ikke højde for store bogstaver.

 

Tilmeld dig Maskinbladets nyhedsbrev

Få nyhederne direkte i din indbakke