Danskejet kæmpelandbrug ramt af svinepest
En danskejet kæmpefarm i Rusland er ramt af den frygtede husdyrsygdom afrikansk svinepest. Samtlige 17.000 grise på bedriften er aflivet og brændt for at hindre yderligere smittespredning, skriver Jyllands-Posten.
Sygdommen breder sig lige nu hastigt i flere russiske regioner og udgør dermed en potentiel trussel mod en række andre danskejede svinefarme i Rusland.
Det aktuelle udbrud har ramt svinefarmen Dankub i provinsen Krasnodar i det sydlige Rusland. Dankub er ejet af Dan-Invest A/S, der har 70 aktionærer, hvoraf størstedelen er danske landmænd.
Forsikringen betaler søer
Projektet i Krasnodar har været under udvikling i seks år.
- Efter flere forsinkelser er produktionen på bedriften for alvor kommet i gang i år. Produktiviteten på bedriften var høj og helt på dansk niveau, da alle 17.000 grise på bedriften måtte aflives på grund af sygdomsudbruddet, fortæller Frederik Foged Dreyer-Nielsen, bestyrelsesformand i Dan-Invest,.
Der er fuld forsikringsdækning af tabet af stambesætningen - søerne - der var importeret fra Danmark. De mange tusinde smågrise og slagtesvin, der er aflivet og destrueret, udløser en kompensation fra staten.
Til gengæld er der ingen forsikringsdækning af det store driftstab, der udløses, fordi staldene på bedriften nu skal stå tomme i mindst 12 måneder. Den lange karantæne er nødvendig for at forhindre nye udbrud af sygdomme
Relaterede artikler
Mest læste nyheder
Danske landmænd høster guld i Østeuropa
i går kl 15:34
Vil du syne landbrugets sprøjter?
1 dag siden
De bæredygtige klager over politianmeldelse
1 dag siden
Hver syvende bornholmer arbejder med landbrug
i går kl 13:54
Case IH giver fastere baller
1 dag siden
Flere nyheder
Notering uge 22
2 dage siden
Fingerpeg om de mest brugte svampemidler
2 dage siden
Lærere i Danmark bliver undervist i økologi
2 dage siden
Embedsmænd får frit spil til at fejlfortolke EU-regler
2 dage siden
Stenede grise på naturcenter
3 dage siden
Aktuelle job
Maskinmester /ingeniør til biogas og gas til transport
HMN Naturgas Vest
Værkfører/assistent til servicecenter for landbrugsmaskiner
Johs. Mertz A/S
Reservedelsekspedient landbrugsreservedele, Ringsted
Johs. Mertz A/S
Landbrug / Agro - tekniker
Lantmännen Danpo
Ingeniør/Maskinmester til garantihåndtering
MAN Diesel & Turbo Guarantee and Logistics (LEO2)
Kilde: Ofir.dkSeneste artikler
Danske landmænd høster guld i Østeuropa
i går kl 15:34
0
Seks af de førende landbrugsselskaber har de seneste fem år tjent en milliard kroner i Østeuropa. Det mest succesfulde, Polen Invest, har haft et overskud på næsten en halv milliard kroner.
Hver syvende bornholmer arbejder med landbrug
i går kl 13:54
0
Landbrug er lig med arbejdspladser, og det kan ses på Bornholm, hvor landbruget med følgeindustri fylder en syvendedel af øens arbejdsmarked.
Vil du syne landbrugets sprøjter?
1 dag siden
0
Maskinservice-virksomheder kan nu søge om at få lov til at foretage sprøjtesyn for Miljøstyrelsen.
Udvalgte artikler
Kød bremser for frihandelaftale
2 dage siden
0
Det er ikke helt gratis for europæiske landmand at åbne op for frihandel til Canada.
Færre døde søer i år
2 dage siden
0
For femte år i træk er antallet af danske søer, der dør eller bliver aflivet ude i staldene, faldet.
Tunge traktorer ødelægger landbrugsjorden
2 dage siden
0
En ny ph.d.-afhandling viser, at jordens vand- og luftledningsevne lider skader efter kørsel med tunge landbrugsmaskiner.








Byggeteknik.dk - Format til mere
Maskinteknik.dk - Format til mere
Grønteknik.dk - Format til mere
Fritidsmarkedet.dk - Format til mere
Jordbruksaktuellt - Format til mere
Entreprenadaktuellt - Format til mere
Bedre Gardsdrift - Format til mere

Cookie- og privatlivspolitik


Kommentarer
Debatten på maskinbladet.dk er fri, men hold venligst en sober tone og undlad personangreb. Gå efter bolden - ikke efter manden.
Trusler, injurier eller andre lovstridige indlæg fjernes af redaktionen.