Dansk øko-støtte skraber bunden
Økologer i Danmark ligger helt i bund, når det gælder støtte til omlægning og til økologisk drift. Forskellene viser sig især i de mere risikobetonede specialproduktioner som grønsager, frugt og bær.
Der er enorm forskel på støtten til økologiske landmænd i de forskellige EU-lande. Det skriver Økologi & Erhverv.
Hvor en dansk gartner får 850 kroner pr. hektar, får mange af hans udenlandske kolleger - eller konkurrenter om man vil - op til otte-ni gange så meget. Tallene fremgår af en ny rapport fra det tyske landbrugsministerium, og de vækker opmærksomhed.
- Støtten skal ikke være incitamentet til økologi, men når der er så store forskelle, er der noget galt, påpeger Økologisk Landsforenings formand, Evald Vestergaard.
- Vi forventer ikke, at vi kan være konkurrencedygtige i forhold til udlandet på alle produktioner, men det kan ikke passe, at vi ikke kan være med på et område som for eksempel frugt, hvor vi har gode klimatiske vilkår, fortsætter han ifølge Økologi & Erhverv.
Uffe Bie, formand for Landbrug & Fødevarers økologisektion, ser gerne den danske støttemodel ændret.
- Vi synes, man skal se på mulighederne for en differentieret støtte til netop frugt og grønt. Vi har brug for at kunne give et incitament til opstart af de svære produktioner, siger han.









Kommentarer