Det kan stadig nås - brug anmeldeordningen til at blive 2013-klar.
Brug anmeldeordning for at blive 2013-klar
Den klare udmelding fra Fødevarestyrelsen er både politianmeldelse og træk i EU støtten, hvis besætningen ikke er 2013 klar.
Det bliver konsekvensen, hvis der under en obligatorisk velfærdskontrol konstateres overtrædelse af bestemmelserne om løsgående drægtige søer og gylte efter 1. januar 2013. Det skal ses i lyset af den lange periode, der har været til at omstille sig.
- Er du en af de få, som endnu ikke har taget stilling til, hvordan du håndterer 2013-kravet, så er det sidste udkald for brug af anmeldeordningen. Anmeldesagerne kan køres igennem inden for to måneder - og den frist overholder kommunerne generelt.
Sådan lyder anbefalingen fra Videncenter for Svineproduktion.
Inden for rammen af anmeldeordningen er det muligt at fastholde uændret dyrehold samtidig med, at der tillades en nødvendig tilbygning og/eller inddragelse af eksisterende bygninger for at imødekomme 2013-kravet til velfærd.
Det er endvidere muligt at opføre nyt staldanlæg i umiddelbar tilknytning til eksisterende staldanlæg, tilbygningen må dog ikke dimensioneres større end til formålet.
Relaterede artikler
Tags
Mest læste nyheder
Tog smadrer gyllevogn
i dag kl 00:13
Vil du syne landbrugets sprøjter?
3 timer siden
Fendt 500 har Danmarkspremiere på de større danske dyrskuer
5 timer siden
De bæredygtige klager over politianmeldelse
4 timer siden
Dæktrykket kontrolleres fra kabinen
6 timer siden
Flere nyheder
Lærere i Danmark bliver undervist i økologi
1 dag siden
Embedsmænd får frit spil til at fejlfortolke EU-regler
1 dag siden
Stenede grise på naturcenter
1 dag siden
Fondsmidler til udvikling af sjælden lade
1 dag siden
Danskere til VM i pløjning
2 dage siden
Aktuelle job
Reservedelsekspedient landbrugsreservedele, Ringsted
Johs. Mertz A/S
Værkfører/assistent til servicecenter for landbrugsmaskiner
Johs. Mertz A/S
Maskinmester /ingeniør til biogas og gas til transport
HMN Naturgas Vest
Landbrug / Agro - tekniker
Lantmännen Danpo
Produktkonsulent til store landbrug
Anonym
Kilde: Ofir.dkSeneste artikler
Vil du syne landbrugets sprøjter?
3 timer siden
0
Maskinservice-virksomheder kan nu søge om at få lov til at foretage sprøjtesyn for Miljøstyrelsen.
De bæredygtige klager over politianmeldelse
4 timer siden
0
Direktør i Bæredygtigt Landbrug klager til NaturErhvervsstyrelsen, efter at styrelsen har politianmeldt foreningens formand for at have brudt randzoneloven.
Fendt 500 har Danmarkspremiere på de større danske dyrskuer
5 timer siden
0
De to første Fendt 500 er allerede leveret til deres respektive ejere. På landets større dyrskuer vises Fendt 500 for første gang til det brede publikum.
Udvalgte artikler
Tunge traktorer ødelægger landbrugsjorden
1 dag siden
0
En ny ph.d.-afhandling viser, at jordens vand- og luftledningsevne lider skader efter kørsel med tunge landbrugsmaskiner.
Randzoneinspektion med kaffe og kage
1 dag siden
1
Landmand Asger Møller Madsen havde den 22. maj besøg af en kontrollant fra NaturErhvervstyrelsen og to landbetjente, som skulle kigge på randzoner.
Køer sover godt i deres eget møg
1 dag siden
0
At køer sover i deres eget møg, er til gavn for både dyrevelfærd og miljø. Køernes eget møg kan omformes til gyllefiber, der giver et blødt sengeunderlag.








Byggeteknik.dk - Format til mere
Maskinteknik.dk - Format til mere
Grønteknik.dk - Format til mere
Fritidsmarkedet.dk - Format til mere
Jordbruksaktuellt - Format til mere
Entreprenadaktuellt - Format til mere
Bedre Gardsdrift - Format til mere

Cookie- og privatlivspolitik


Kommentarer
Debatten på maskinbladet.dk er fri, men hold venligst en sober tone og undlad personangreb. Gå efter bolden - ikke efter manden.
Trusler, injurier eller andre lovstridige indlæg fjernes af redaktionen.