Et blik på én af de nye Magnum-traktorer fra Case IH.

Bred opdatering i den røde flåde

Næste generation Magnum’er er klar fra Case IH. Også Steiger-traktorerne kommer i nye klæder, der i topmodellen runder en maksimal effekt på 670 hestekræfter

 

Maskinbladet, Tjekkiet.

Case IH har netop præsenteret nye modeller af de røde traktorer. Næste generation af Magnum-serien er en realitet, og den kommer til at bestå af fem modeller fra 268 til 374 hestekræfter (maksimal effekt). Med boost topper Magnum 340 med 389 hestekræfter, der er til rådighed under transport og ved pto-arbejde.

De fem modeller er: Magnum 235, Magnum 260, Magnum 290, Magnum 315 og Magnum 340, hvor modelbetegnelsen står får den nominelle effekt i hver model. Magnum 315 har således en nominel effekt på 315 hestekræfter.

Med lanceringen af de nye traktorer ligger det også fast, at der ikke kommer en trinløs transmission i Magnum-serien i første omgang. Den vil sandsynligvis først blive vist til Agritechnica 2011 i en eventuel ny model, erfarer Maskinbladet.

Serien får SCR-teknologi med Adblue, hvilket Case IH har valgt at montere på alle nye traktorer fra 130 hestekræfter og opad.

Det gælder dermed også Puma-serien, som ligeledes får tre nye, mindre modeller indlogeret i programmet: Puma 130, Puma 145 og Puma 160. Hele Puma-serien får flere hestekræfter som følger af SCR-teknologien, der tillader en mere optimal motor-styring.

De knækstyrede Steiger Quadtrac-traktorer er også klar i en ny udgave. Serien kommer til at bestå af fire modeller, hvor Quadtrac 600 topper med 670 hestekræfter ved maksimal effekt inklusiv Case IH’s Power Management-boostsystem.

Du kan læse meget mere om de nye traktorer i næste udgave af Maskinbladet.


Kommentér artikel

NB! Debatten på maskinbladet.dk er fri, men hold venligst en sober tone og undlad personangreb.
Gå efter bolden - ikke efter manden.
Trusler, injurier eller andre lovstridige indlæg fjernes af redaktionen.

Kommentarer

Indsend kommentar

Indtast dit navn.
Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
Hvis du indtaster din e-mail får du besked når der er nye svar.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <h1> <h2> <h3> <p>
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • You may quote other posts using [quote] tags.

Mere information om formateringsmuligheder

Mollom CAPTCHA (Skift til lyd CAPTCHA)
SPAM sikkerheden sikrer at uvedkomne ikke misbruger Maskinbladet.dk til at udsende reklame eller volapyk-tekst.
Skriv bogstaverne du ser i feltet til venstre; hvis du ikke kan læse dem, gem da formularen og et nyt billede vil blive genereret. Der tages ikke højde for store bogstaver.

Tilmeld dig Maskinbladets nyhedsbrev

Få nyhederne direkte i din indbakke