Avis: Udbryderlandmænd stærkt upopulære
Politikere, forskere og flere organisationer tager afstand fra de metoder, Bæredygtigt Landbrug bruger for at erobre dagsordenen.
Stævninger, personhetz og en aggressiv retorik. Bæredygtigt Landbrug (BL) rundede i sidste uge 3.000 medlemmer blandt andet som følge af sine kontante metoder. Det skriver Berlingske Tidende.
Landmændene kritiserer den "komprommissøgende, eftergivende politik", som de mener interesseorganisationen Landbrug & Fødevarer fører, og som ikke kan ændre på de politiske planer, som, BL mener, "har kæmpemæssige økonomiske konsekvenser for landbruget".
- Vi må sige fra. Før har man vendt den anden kind til. Det vil vi ikke længere, siger direktør Vagn Lundsteen til b.dk.
Med den filosofi har BL siden oprettelsen i 2009 kollideret voldsomt med blandt andre en række politikere på Christiansborg, fortæller Johs. Poulsen, der er de Radikales miljøordfører.
- De er landbrugets autonome. De skaber deres egen sandhed, og de bruger al deres tid på at bekræfte hinanden i den sandhed. Derfor ser de på verden med et tunnelsyn, som er problematisk, og som jeg godt kan forstå, at store dele af den øvrige landbrugssektor har svært ved at kapere, siger han til b.dk.
Det faglige går tabt
Den faglige diskussion går tabt i polemikken, mener også SFs miljøordfører Steen Gade.
- I et demokrati er der selvfølgelig plads til dem. Men jeg synes, de er for yderliggående, og jeg mener, det er nogle dumme og forkerte metoder. Jeg tror også, de er med til at ødelægge det for dem, der vil lave fornuftig landbrugspolitik i Danmark, siger han.
Mens miljøminister Karen Ellemann (V) har følt sig truet af organisationens adfærd og på et tidspunkt nægtede at mødes med dem, har Socialdemokraternes miljøordfører Mette Gjerskov per mail modtaget en kontant trussel om en stævning.









DUG - hvilken debat er lukket...?? forbi Niels vælger at bringe et link der reelt intet har med denne debat at gøre - skulle debatten så være lukket..
Tillykke DUG - nu ved vi alle på hvilket niveau du operer i en debat..