Haveejerne får i fremtiden kun adgang til nogle få sprøjtemidler.

Auken: Kun få midler til private haver

Miljøministeren vil begrænse privates brug af pesticider, så kun nogle få midler kan købes af private.

mbk  21.08.12 | 07:11

Det skal fremover være sværere for haveejere at få fingre i de mest krasse sprøjtemidler.

I den kommende sprøjtemiddelstrategi vil miljøministeren opdele pesticiderne i to kategorier, så nogle midler ikke kan købes af private. Det skriver altinget.dk.

- I dag kan haveejerne købe de fleste slags sprøjtemidler. Det gælder eksempelvis midler, der er mistænkt for at være hormonforstyrrende, og midler, som egentlig kun må bruges på markerne af landmænd, som har et sprøjtecertificat og dermed er uddannet til at sprøjte. Nu opdeler jeg sprøjtemidlerne i to grupper - en til private og en til erhvervet. Derfor er det slut med, at haveejere kan købe de sprøjtemidler, som er tiltænkt landmændene, skriver Ida Auken (SF) i en mail til altinget.dk.

Derudover vil ministeren kræve, at forhandlere af sprøjtemidler gennemgår en uddannelse, så de bedre kan rådgive kunderne om den rette bruge af pesticiderne.

Relaterede artikler

Kommentarer

Debatten på maskinbladet.dk er fri, men hold venligst en sober tone og undlad personangreb. Gå efter bolden - ikke efter manden.
Trusler, injurier eller andre lovstridige indlæg fjernes af redaktionen.