En stor flok var samlet for at fejre Maskinbranchens Rejselaugs 25 års jubilæum.
25 år med Maskinbranchens Rejselaug
De 25 år blev fejret med et arrangement på hotel Munkebjerg i Vejle.
Dagen startede med fælles bustur til Børkop Mølle, hvor der var lejlighed til at høre om, hvordan det gik for sig for mange år siden, da de lokale bønder kom der, for at få malet deres korn.
Der var også lejlighed til at se gamle redskaber og landbrugsmaskiner i museet på stedet, og specielt de ældre deltagere kunne genkende maskiner og redskaber fra deres egen barndom og dermed se, hvor stor udvikling der er sket bare inden for en enkelt generation, når man ser på de maskiner, som Rejselaguets medlemmer sælger i dag.
Til slut var der festmiddag på hotellet.
- Formålet med Maskinbranchens Rejselaug er at skabe et netværk i branchen. Med et tilbageblik på de 25 år vil man ud over den årlige generalforsamling i forbindelses med Agromek kunne se arrangementer som besøg på både danske og udenlandske landbrugsmaskinfabrikker, besøg på Axelborg, Christiansborg og EU parlamentet i Bruxelles - alt sammen med det overordnede formål at holde deltagerne opdateret om brancheforhold i landbrugsmaskinbranchen, som deltagerne dagligt arbejder i, skriver Rejselauget i en pressemeddelelse.
Relaterede artikler
Mest læste nyheder
Grund til fest hos de grøn-gule
19.06.13 | 08:45
Ny dansk landbrugsmesse er på vej
19.06.13 | 08:26
Bryllup i storindustrien
19.06.13 | 13:36
Kvægmand bygger velfærdsstald
19.06.13 | 11:47
Gæt en Zetor-traktor
19.06.13 | 11:56
Flere nyheder
Flyvende ko på havnen
17.06.13 | 14:54
Fødevarestyrelsen bryder løfte om udgiftsneutralitet
17.06.13 | 14:24
Zetor indvier nyt besøgscenter
17.06.13 | 14:18
24.000 til dyrskue i Horsens
17.06.13 | 13:36
Michael Husfeldt stopper som branchedirektør hos Dansk Maskinhandlerforening
17.06.13 | 13:28
Aktuelle job
Agronom
Bionaturgas Danmark
Produktkonsulent til store landbrug
Anonym
Landbrug / Agro - tekniker
Lantmännen Danpo
Dækmontør
DÆKBUTIKKEN AABYBRO A/S
Ridelærer / Deltid
Ommersyssel Rideklub
Kilde: Ofir.dkSeneste artikler
Bryllup i storindustrien
19.06.13 | 13:36
0
Fiat Industrial og CNH Global er nået frem til det virksomhedsnavn, som vil være resultatet af fusionen, nemlig CNH Industrial.
Gæt en Zetor-traktor
19.06.13 | 11:56
0
En entusiastisk samler holder åbent hus på søndag i sin samling af gamle Zetor-traktorer. Måske de besøgende kan løse et mysterium.
Ny dansk landbrugsmesse er på vej
19.06.13 | 08:26
0
Landbrug & Fødevarer og Danske Landbrugsmaskinfabrikanter arbejder på et helt nyt koncept for en anderledes landbrugsmesse.
Udvalgte artikler
Landbrug & Fødevarer klar til at lægge sag an mod staten
18.06.13 | 10:32
0
Landbrug & Fødevarers formand Martin Merrild og direktør Flemming Nør-Pedersen udtrykker i en video, at de er klar til at lægge sag an mod staten i forhold til vandplanerne.
Europa ruster sig mod klimaforandringer
18.06.13 | 12:42
0
Miljøminister Pia Olsen Dyhr møder i dag Europas miljøministre for at blive enige om en fælles indsats mod klimaforandringer. Planen er et skridt i den rigtige retning, men mangler bindende målsætninger.
Danske fødevarer har gode eksportmuligheder
18.06.13 | 11:23
0
De danske fødevarer er populære i udlandet, det kan betyde muligheder for en masse eksport, især til de nye middelklasser rundt omkring i verden.








Byggeteknik.dk - Format til mere
Maskinteknik.dk - Format til mere
Grønteknik.dk - Format til mere
Fritidsmarkedet.dk - Format til mere
Jordbruksaktuellt - Format til mere
Entreprenadaktuellt - Format til mere
Bedre Gardsdrift - Format til mere

Cookie- og privatlivspolitik


Kommentarer
Debatten på maskinbladet.dk er fri, men hold venligst en sober tone og undlad personangreb. Gå efter bolden - ikke efter manden.
Trusler, injurier eller andre lovstridige indlæg fjernes af redaktionen.